Що важливо врахувати при будівництві сауни

Февраль 17, 2023

Багато власників заміських ділянок, будь то ділянка з садом або з житловим будинком, рано чи пізно замислюються про будівництво власної сауни. Хтось вирішується будувати лазню самостійно, а хтось – наймає для цього фахівців, але і в тому, і в іншому випадку важливо розуміти особливості конструкції сауни та передбачуване навантаження під час її експлуатації. У цій статті ми зібрали основні рекомендації, які варто враховувати під час планування власної сауни.

Де і на якій відстані будувати лазню

Наші пращури вірили, що баня – це своєрідний портал між світом людей і духів, тому розміщували сауни у найдальшому кінці ділянки. Будучи нечистим місцем, баня мала знаходитися максимально далеко від місця проживання людей і при цьому ближче до води.

Зараз у розташуванні сауни враховуються норми безпеки та зручність використання. Баню, як і раніше, часто встановлюють відносно далеко від будинку, в дальньому кутку ділянки. Це важливо з урахуванням пожежної безпеки, щоб у разі займання сауни будинок залишався незайманим вогнем. Другий аргумент такого розташування пов'язаний із певною інтимністю банних процедур. Наприклад, поруч із віддаленою лазнею можна розмістити купіль так, щоб з дому було не видно ні її, ні тих, хто користується.

І, звичайно, необхідно враховувати ландшафт ділянки, відводячи під лазню рівне сухе місце.

Основні приміщення сауни

До основних банних приміщень відносяться парна, мийна, роздягальня. Бажано також мати кімнату відпочинку, яку часто поєднують з роздягальнею, та туалет. Приємним доповненням буде наявність веранди, але це не обов'язкова опція.

Парилка

  • При плануванні розміру парильні треба враховувати передбачувану кількість осіб, які паряться одночасно, причому бажано в положенні лежачи. Довжина лави на одну людину зазвичай становить близько 2 метрів.
  • Розмір парильні при цьому не повинен бути занадто великим, інакше її складно буде якісно протопити та підтримувати бажану температуру досить довго. Якщо гостей у сауни передбачається багато, то можна розбити їх на групи. Середній розмір парилки приватної сауни становить від 2,5 на 2,5 метра до 3,5 на 3,5 метра.
  • Висота стелі в парилці має бути такою, щоб мати можливість вільно підняти руки вгору. Це дозволить комфортно поводитися з віником і залишить під стелею достатній шар гарячої пари. Зазвичай, це близько 2,5 метрів.
  • Можна також спланувати висоту підлоги в парилці на 25-30 см вище, ніж в інших приміщеннях сауни. Це дозволить уникнути нагнітання холодного повітря із суміжного з парним приміщенням. Втім, для цього достатньо зробити високий поріг при вході в парну. І по ширині дверей у парну також існує рекомендація: що вже, то краще. Але, звичайно, робити дверний отвір вже 60 см недоцільно з міркувань зручностей.
  • Важливо передбачити у парилці вентиляцію. Тут варіантів багато, аж до провітрювання парної через відчинені двері. Однак наскрізна вентиляція буде ефективнішою. Це може бути невелике вікно, витяжка у пічній трубі або окремий витяжний отвір.

Мийна кімната

Іноді це приміщення не передбачають у проекті сауни, припускаючи, що процедури, що омивають, будуть проводитися безпосередньо в парній. Власне, саме так і відбувалося в банях у давніші часи. Зараз, коли є можливість встановити душ і митися з великим комфортом, мийна входить у планування більшості лазень за замовчуванням.

Побажання до цього приміщення такі:

  • Тепла кахельна підлога і кахельні ж стіни. Тепла підлога дозволить уникнути різкого контрасту між парною та мийною, що може бути зайвим стресом для непідготовленого відвідувача, а кахель – це банальна зручність та гігієна, оскільки так приміщення буде легше мити.
  • Наявність гарячої та холодної води. Причому для цього краще провести окремі комунікації, не навантажуючи банну піч додатковими опціями (якщо, звичайно, ці опції не передбачені в конструкції печі). Душ можна зробити з гідромасажем для посилення лікувального та косметичного ефекту банних процедур.
  • Мивна також повинна добре провітрюватися. Це може бути вікно або інші способи вентиляції, головне, щоб вони були достатньо потужними і не дозволяли застоюватися волозі в приміщенні.
  • Останнє, але не за значенням побажання – це електробезпека. Звичайно, це здається очевидним, але через високу вологість електричним приладам у мийній варто приділити особливу увагу.

Роздягальня та відпочинкова кімната

Тут якихось особливих рекомендацій немає, але важливо враховувати, що якщо вхід до парної буде безпосередньо з кімнати відпочинку, то вся волога з парної осідатиме відразу. Тому можна зробити миття між кімнатою відпочинку і парною, передбачивши роздягальню там же в миття. Або зробити роздягальню взагалі окремим приміщенням, яке і стане своєрідною буферною зоною між кімнатою відпочинку та парною.

Особливу увагу варто приділити цьому питанню, якщо в кімнаті відпочинку передбачається м'які меблі, які як губка вбирають вологу. А висока вологість без можливості провітрювання і висушування тих самих меблів веде до утворення грибка, що швидко перетворює лазневі процедури з оздоровчих на шкоду здоров'ю.

Туалет

Наскільки він взагалі потрібний у сауни – питання спірне. Однак, погодьтеся, що краще все-таки мати можливість скористатися туалетом прямо в сауни, ніж бігти через весь двір до будинку, особливо коли на вулиці зима. Якщо ж баня примикає до будинку, то від туалету можна легко відмовитися.

Окремо ще варто сказати про співвідношення площ усіх цих приміщень по відношенню один до одного. Площа кімнати відпочинку, миття та парної можна розрахувати зі співвідношення 2:1,5:1. Тобто якщо парна передбачена площею 6 м2, то мийна буде 9 м2, а кімната відпочинку – 12 м2.

Звичайно, всі ці побажання не є обов'язковими до виконання, у кожного банщика свій смак та свої потреби, важливо орієнтуватися на здоровий глузд та безпеку, мабуть, це основні критерії.

Рассказать о статье